Vyhledat
  • Danica Dobisová

"Zdravě jíst jde jen do smrti."

Ráda jím zdravě. Žívím se tím, že lidem vysvětluju, jak jíst zdravě. Mluvím o tom s každým, kdo projeví zájem i zadarmo.


A stejně čas od času přemýšlím, proč bychom vlastně měli jíst zdravě. Někdo na intervence stravou není vůbec citlivý a zatím neumíme přesně rozlišit, kdo je a kdo není. Je hloupé dělat si z jídla svatý grál.


Terapeutka Jindřiška Prokopová, která provází umírající, se v rozhovoru trefně vyjádřila, že zdravě jde jíst jen do smrti. A jestli je pro nás zdravé stravování jen konceptem utvrzujících nás v tom, že máme život pod kontrolou, tak ve chvíli umírání tvrdě narazíme a cítíme křivdu a nespravedlnost.

Z jiné strany mě inspirovala jógová cvičitelka Adrienne Mishler, která jemně připomíná, že hezké tělo nestačí. Nač mít hezké tělo, když při pohledu do zrcadla nemáme rádi nebo neznáme toho, na koho se díváme.


Že to spolu nijak nesouvisí? Na první pohled ne, ale vydržte se mnou ještě chvilku. Obě myšlenky mě přivedly k následující úvaze.


Jestli vnímáme svůj cíl a smysl života v tom, že se staneme tím, kým můžeme být, tou nejpravdivější a nejvědomější verzí sebe sama, že realizujeme svůj potenciál, to, co nám bylo dáno, tak se všechno otočí jako obrázek v kaleidoskopu.Proč jíst zdravě? Protože pro náš růst je důležité:

  • vybírat si to, co potřebujeme (což není vždycky totožné s tím, co chceme)

  • dělat to, co je pro nás dobré (neplést si to s tím, co je pro nás příjemné)

  • zažívat své tělo (namísto kritického přemýšlení o něm)

Co nám dá optimální váha?

  • žijeme bez zátěže (klidně to čtěte i metaforicky)

  • cítíme se ve svém těle pohodlně (trocha patosu: naše tělo je domov naší duše)

  • jsme volní, odvážní, můžeme plnit své sny a cíle


Jistě, zdravě jde jíst jen do smrti. Ale stejně tak jde jen do smrti kouřit nebo chovat kočky. Ono to věděl už Tolkien:

"My rozhodujeme pouze o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán.“
12 zobrazení

© 2016-2020 VÝŽIVA PRO ŽIVOT