Vyhledat
  • Danica Dobisová

Zdravý fresh džus - pravda nebo protimluv?

Znáte to, jak se opakované rodinné interakce smrsknou na nejkratší konverzaci, při které ještě všichni zúčastnění (a jen oni) vědí, o co jde? Jedna naše rodinná interakce vypadá následovně. Můj syn Alex udělá při stánku s džusy psí oči na svého dědečka. Ten vytahuje peněženku a při tom na mě volá: "Já vím." Což znamená, že nechce znovu slyšet můj proslov o tom, jak se džusy jen tváří zdravě.


Ale vy jste klikli na článek o džusech, tak doufám, že vy to chcete slyšet.Začnu tím pozitivním: džusy mají v sobě spoustu minerálů, vitaminů a vody. Jestli váháte mezi limonádou a džusem, tak je volba jasná.


Jenomže džus je pouze voda a přírodní cukr. Z toho plynou tři věci:


Méně vlákniny: přitom vlákniny už tak jíme mnohem méně než by si naše střeva přála, takhle se o ni ošidíme ještě i u potravin, ve kterých původně byla.

Energie jako na houpačce: ovocný cukr nám sice rychle dodá energii, ale energie stejně bleskově klesne. Lehce nabyl, lehce pozbyl.

Necítíme se sytí: protože tekuté věci uhasí žízeň, ale nezmění vnímání hladu.


Čili po vypití džusu nejsme opravdu sytí a nedodali jsme tělu všechno, co potřebuje. Problém je, že jsme zároveň v džusu vypili velké množství kalorií. Velký fresh (400 ml) jsou 3-4 kusy ovoce. Čtyři jablka na posezení nesníme, ale v džusu to není žádný problém.


Takže co si počít s pitím, které kaloricky nahradí svačinu, ale nezasytí a nevyživí nás jako svačina? Prostě je dobré vědět, že džusy vůbec nejsou tak zdravé, jak se tváří. Ponechat si je jako pochoutku, ne součást vyvážené denní stravy.

Tak a teď už i vy můžete u stánku s džusy říkat: "Já vím."

30 zobrazení

© 2016-2020 VÝŽIVA PRO ŽIVOT