Vyhledat
  • Danica Dobisová

Vánoční kila navíc?

V mé oblíbené běžecké skupině se momentálně neřeší kilometry a závody. Řeší se kila navíc. Máme tam teď několik hubnoucích a cvičících výzev pro všechny, které to baví virtuálně společně.


Předpokládám, že je to aktuální téma mnohých z nás. Nový rok láká novým začátkem, a tak se objevují myšlenky nebo rovnou plány, jak si s kily navíc tento rok poradit.


Jsou to opravdu jen vánoční kila navíc? Rychle nabrané v prosinci a pravděpodobně tak dvě, možná pět? Tady je zbytečné se plašit, mračit se před zrcadlem a vyčítat si to. Úplně postačí se klidně vrátit ke svému běžnému životu, jen s malým krokem navíc. Nejbližší tři týdny je dobré zařadit jednu nebo dvě změny, které máte ověřené a vždy vám poslouží při malých korekcích váhy. Pro mě to je vždycky prodloužení intervalu mezi večeří a snídaní. Může to být o něco víc pohybu. Může to být u některých jídel nahrazení přílohy zeleninou. Může to být vyloučení alkoholu.


Někdy to jsou ale kila plíživě nabraná za uplynulý rok, jen ve zpětném pohledu a po vánočním hodování si je najednou ostře uvědomíme. Plašit nemá smysl ani teď. Ani chtít všechno hned a najednou a do konce ledna. 


  • S chladnou hlavou je dobré si načrtnout plán akce.

  • co udělám (Kontrolní otázka: těším se na to? Hledejte své "co", které vás energizuje.)

  • kolikrát týdně to udělám

  • jak si udržím přehled o dodržování plánu

Teď máte před sebou podle osobnostního typu jeden z těchto plánů:

  • optimální plán: maximalistický, ideální nebo

  • realistický plán: není dokonalý, umíte si představit lepší, ale tomuto věříte, že většinu dní jste schopni se ho držet a k cíli s ním dojdete

Teď si dopracujte ten druhý - buďte realističtější nebo miřte ke hvězdám.


Zkuste si k nim přidat ještě třetí plán:

  • minimalistický: je to vaše záchranná síť, nejmenší minimum, které jste schopni určitě zvládnout i v nejnáročnějších dnech. 

Tři plány vás zachrání vás před ničivým přístupem „všechno nebo nic“. Na nejlepší dny máte optimální plán, na běžné dny realistický a na dny blbec minimalistický.


Jak to mám tento rok já? Za svátky 1,5 kg navíc, takže jsem přestala minulý týden po večerech uždibovat zbylé dobrůtky. Džíny začínají sedět tak, jak mají.


Hodně zdaru vám všem a šťastný Nový rok!

34 zobrazení

© 2016-2020 VÝŽIVA PRO ŽIVOT